VK Spartak UJS Komárno

Prioritou zostáva práca s mládežou!


15. 6. 2017

Prioritou zostáva práca s mládežou!

Volejbalový klub Spartak UJS Komárno ukončil svoje účinkovanie vo všetkých vekových kategóriách len nedávno, preto sme sa rozhodli pripraviť verejnosti komplexné hodnotenie celej sezóny až po skončení posledného súťažného zápasu v našom klube. Pravda, nosnú časť tvorí extraliga, no komárňanský volejbal netvorí len táto kategória. Napriek tomu, že s extraligovým vystúpením nevládne príliš veľká spokojnosť, ostatné kategórie robili nášmu mestu a klubu väčšiu radosť! Na posezónne témy sme sa rozprávali s generálnym manažérom klubu ING. LADISLAVOM FERENCZOM!

 


1. Ako by Ste zhodnotili sezónu 2016/2017?
"Sezóna 2016/17 bola pre náš klub plná zmien a získavaní nových poznatkov. Do novej sezóny sme vstupovali s veľkým elánom a mali sme veľké očakávania. Každým ročníkom získavame nové skúsenosti, ktoré sú niekedy pozitívne, no nájdu sa aj negatívne. Ale v každom prípade slúžia pre nás ako fundamentum pri vytváraní koncepcie klubu do budúcnosti. Keďže náš klub netvorí len tím extraligový, tak aj hodnotenie by malo byť komplexné za celý náš klub. V tejto sezóne sme fungovali ako samostatný klub s výdatnou podporou mesta Komárno a  Univerzity UJS. Účinkovanie extraligového tímu bohužiaľ nemôžeme hodnotiť pozitívne, napriek tomu, že oproti predchádzajúcim sezónam sme zmenili veľa vecí v príprave družstva, tím pracoval v týždni spolu a prvýkrát sme mali zahraničných hráčov. Prvý cieľ prebojovať sa na Final Four Slovenského pohára sa nám podaril, ale ďaľší cieľ,  dostať sa do prvej štvorky po play-off, už nie. Prvý raz v histórii klubu sme popri extralige absolvovali aj I.ligu s prevažnou väčšinou vlastných odchovancov. Skončili sme na peknom 3. mieste a veľa nechýbalo k tomu, aby sme skončili druhí s hypotetickou možnosťou zabojovať s B-týmom o pomyselnú extraligu. Tu sme boli nadmieru spokojní. Mládežnícke družstvá pracovali v rámci našich možností, kde by som chcel  vyzdvihnúť mladších žiakov, ktorí sa prebojovali na celoštátny finálový turnaj, kde skončili na skvelom štvrtom mieste. Organizovali sme počas roka 3 veľké turnaje pre tých najmenších s veľmi pozitívnym ohlasom."
2. Zodpovedá konečné 7.miesto realite a sile VK Spartak UJS Komárno v tejto sezóne?
"Keď sme na začiatku sezóny začali skladať družstvo a zabezpečovať podmienky, naším prvotným cielom bolo, aby extraligové mužstvo svojím výkonom, a aj učinkovaním v súťaži bolo akousi vlajkovou loďou klubu, ktorý popri tom, že zabaví športových fanúšikov, priláka mladých k tomuto krásnému športu. Zo strany klubu boli vytvorené pre realizačný tím ako aj pre hráčov také podmienky, aby sa mohli profesionálne venovať svojej práci  a pripravovať sa na realizáciu vytýčených cieľov. Keď sa družstvo dalo dokopy a následne sme mali za sebou aj prípravnú fázu a turnaje, jednoznačne sme očakávali postup do prvej štvorky a následne možno aj medailu..." 


3. Aké bolo najväčšie sklamanie počas celej sezóny?
"Účinkovanie extraligového tímu a konečné umiestnenie v tabuľke. Mrzelo nás mnohokrát prístup a mentálna slabosť tímu a to hlavne na domácich zápasoch.  Bohužiaľ sa nám nepodarilo potešiť naších skvelých fanúšikov výhrami a peknou hrou, až na málo výnimiek."
4. Zrejme tých negatívnych vecí bolo viac, ale predsa... Čo Vás v tejto sezóne potešilo?
"Radosť sme mali samozrejme z toho, že sme v Slovenskom pohári postúpili na Final Four. V samotnej súťaži sme zahrali veľa vyrovnaných zápasov, no až príliž mnohokrát nie s úspešným koncom. Fanúšikovia pri nás stáli aj v negatívnych momentoch. Ďaľej sú to výsledky a prístup hráčov I.ligy ako aj vitalita a motivovanosť tých najmenších na prípravných turnajoch. "
5. Aká bola kvalita komárňanského kádra?
"Podľa odborníkov, ktorí nám radili pri zostavovaní mužstva, kvalita mala byť na dobrej úrovni. Ak sa pozeráme na kvalitu hráčov jednotlivo, jednoznačne môžem povedať, že malo družstvo predpoklad na popredné umiestnenie. Individuálne kvality avšak ešte nemusia zaručiť, že to bude fungovať aj v tíme. A asi sa to stalo aj u nás. Volejbal je však kolektívny šport. Mali sme dobrých hráčov, ktorí ale v dôležitých momentoch neboli schopní podať výkon a vytvoriť spolu vynikajúce družstvo. A je to síce horké, ale musíme si to priznať. Nezodpovedanou otázkou ostáva, že prečo…? Práca na tréningoch, zabezpečené podmienky a všetko ostatné boli veľakrát priamym opakom toho, čo sme na zápasoch videli. Odpoveď na otázku dodnes nevieme."
6. Ako dopadla mládež v tomto ročníku a ako si počínalo naše "B"-družstvo?
"Práca s mládežou je naďalej nosným pilierom klubu. Prvoligové družstvo, kde hrali vo väčšine rodáci z Komárna, pracovalo kvalitne a dostavili sa aj adekvátne výsledky. Zápasy, ktoré sme hrali v športovej hale UJS Komárno, prilákali aj divákov - lokálpatriotov, a veľakrát sme boli svedkami zápasov na vysokej úrovni. V kategórií starších žiakov sme skončili na 3. mieste, a v kategórii MIDI sme vyhrali krajskú súťaž, druhí sme skončili v západoslovenskom regióne, čím sme sa kvalifikovali na celoslovenské finále, kde sme sa umiestnili na skvelom 4. mieste. Organizovali sme víkendové turnajové podujatia pre najmenších školáčikov ,  kde za zišlo veľké množstvo malých detí. Napriek tomu, že vo výklade je extraligové mužstvo, príprava mládeže bola a zostáva naďalej medzi najdôležitejšie vízie klubu."
7. Čo by sa dalo povedať o takomto čase ohľadom budúcnosti komárňanského volejbalu v najvyššej súťaži a všetko okolo klubu?
"Máme za sebou dlhú a premenlivú sezónu. Každý potrebuje trochu času, aby si premyslel a zhodnotil udalosti. A potom na základe toho vzniesol rozhodnutia do budúcnosti. Čo je isté, je to, že máme v pláne pokračovať so začatou prácou s mládežou. Je to vec, ktorá bude stále základom nášho snaženia a vložené energie do tejto práce budú výnosom pre všetkých. Chceme naďaľej veriť tomu, že Komárno je mesto predurčené na odvážne plány, že tu žijú ľudia ktorí milujú športy a uznávajú dosiahnuté výsledky a prácu s mládežou, či už ide o basketbal, kanoistiku, futbal, vodné polo atď. Alebo volejbal. Vidíme, že v širšom okolí má šport dostatočnú podporu čo sa týka výchovy mládeže, otvárajú futbalové, hádzanarské, hokejové akadémie. Prečo by v Komárne raz nemohlo byť napr. volejbalová akadémia. Jednali sme už viackrát s predstavitelmi madarskej a slovenskej volejbalovej federácie o možnostiach prípadnej spolupráce v pohraničnej oblasti. Myšlienky sú, treba už len nájsť odhodlaných ľudí, ktorí vedia a sú ochotní pomôcť. Ohľadne extraligového mužstva snáď toľko, že rokujeme so sponzormi a partnermi o dalšej sezóne a keď budeme mať jasno o našich, hlavne finančných možnostiach, rozhodneme o ďalšom postupe."
8. Je niečo, čo Vám ešte leží na srdci a chceli by ste to povedať verejne?
"Chcel by som vysloviť veľkú vďaku všetkým sponzorom, partnerom a v neposlednom rade mestu Komárna a Univerzite J.Selyeho, bez ktorých pomoci by to nešlo. Vďaka patrí samozrejme aj organizátorom zápasov, novinárom, ktorí šírili dobré meno klubu, kolegom z vedenia klubu a mnohým, ktorí nás podporovali finančne alebo morálne. Samozrejme vďaka patrí aj všetkým fanúšikom, ktorí napriek tomu, že sa nám nedarilo, zachovali priazeň svojou prítomnosťou a povzbuzovaním  na zápasoch a stáli pri nás počas celej sezóny. "

Ďakujem za rozhovor. Veríme, že volejbal v Komárne bude len napredovať a fanúšikovia sa budú môcť tešiť ešte na mnoho nesmierne kvalitných stretnutí a výkonov pri aj vašej početnej diváckej účasti. Komárno, do toho!


Generálni sponzori klubu:
Mesto Komárno Univerzita Jána Selyeho COM-therm Belatti Rieker Lafer