HORÚCE NOVINKY
Extraliga je predčasne ukončená!Koronavírus zasiahol aj do extraligy!Postupujeme do semifinále!V play-off vedieme 1:0!V sobotu začína play-off!Do play-off ideme z tretieho miesta!V nedeľu hráme o 3.miesto!Vyhrali sme v Prievidzi!U majstra a v telke!Líder z Košíc zdolaný!V sobotu príde líder z Košíc!Ďalší tajbrejk a tesná prehra vo Svidníku!Po tajbrejku sa radovala Prievidza!Martin Turis: "Každý chce byť prvý!"Po dvoch mesiacoch prvá prehra!Sme v prvej štvorke!Zo Zvolena ideme domov s plným počtom bodov!Šťastný Nový Rok 2020!Nad Nitrou sme vyhrali 3:0!Z Myjavy veľké víťazstvo!Balázs Forró: "Spolu sme silnejší!"Po senzačnom obrate sme vyhrali nad Svidníkom!Pohár pre nás končí!

Libero Martin Turis: "Každý chce byť prvý!"

Komárňanské libero MARTIN TURIS prišiel do VK Spartak UJS Komárno pred aktuálnou sezónou a naše mesto si obľúbil. Porozprávali sme sa s ním v krátkom rozhovore o jeho plánoch, budúcnosti, minulosti, ale aj súčasnosti.

Na úvod by som Ti chcel zaželať všetko dobré do nového roka 2020, aby sa Ti darilo v súkromnom živote, ale aj na športovom poli. Ozaj, dávaš si nejaké predsavzatia a ako si predstavuješ Tvoj rok 2020?

"Ďakujem pekne a aj ja želám Šťastný nový rok všetkým. Predsavzatia si nedávam vôbec, hlavne aby som bol zdravý." 

Práve nám čerstvo skončila senzačná osemzápasová šnúra víťazstiev. Zažil si už niečo podobné vo svojej kariére a ako ju vnímaš?

"Nepamätám sa, že by som niečo podobné zažil. Možno v Nitre, no je to super, že sme sa naštartovali, začali vyhrávať a prelomili sme tú šnúru prehier. Mám pocit, že sme sa viac stmelili a hráme viac ako tím, a to je veľmi dôležité pri volejbale."

Aj keď sme s Košicami cez víkend prehrali, latka je pomerne vysoko, podarilo sa nám postúpiť do prvej štvorky v nadstavbe. Aké tam môžu byť naše ciele a s akým umiestnením pred play-off budeš spokojný?

"Tak prvá štvorka je vyrovnaná, každý s každým môže vyhrať, ale aj prehrať. Takže to bude ťažké, budú rozhodovať maličkosti. A ciele? Treba ísť od zápasu k zápasu, ale samozrejme, že najlepšie by bolo skončiť na 1.mieste, to je jasné. A myslim si, že všetci máme ten istý cieľ. Každý chce byť prvý. Takže budem spokojný s prvým alebo druhým miestom. Uvidíme, je to vyrovnané."

Vráťme sa teraz na začiatok Tvojej kariéry. Ako a kde si sa dostal k volejbalu a čo všetko si s ním už zažil a pochodil?

"Začal som v Revúcej, kde som sa narodil a dostal som sa k nemu asi tak, že kamarát mi povedal, nech idem na tréning. A ja som nechcel, pretože som hrával hokej, ale mňa športy bavili všetky a všade som musel byť, či to bol futbal, basketbal, atletika, to bolo jedno, tak som išiel a tam to začalo. Aj keď najprv moje sny smerovali cez hokej, ale postupom času ma to veľmi začalo baviť a tak som sa rozhodol, že pôjdem týmto smerom. Keď som mal 15 rokov, odišiel som do Nitry na Športové gymnázium a začal som hrávať v Nitre. Uz od mladších kategórií sme cestovali kade - tade na turnaje, či Belgicko, Taliansko, Česko, alebo v mladežníckej reprezentácii som navštívil Slovinsko, aj Lotyšsko, takže nacestoval som sa pomerne veľa a za to som veľmi rád. A pochopiteľne je to kolektívny šport, takže zážitkov je vela :-) Bolo a je vždy kopec srandy. Bolo toho veľa."

Pred tým, ako si sa dostal do Komárna, čo také si vedel o našom meste?

"Budem úprimný, nie veľa. Čo sa týka športu, tak som vedel, že basketbal tu bol top a športom číslo jeden. Ale tým, že som hrával dlho v Nitre, tak som tu bol mnohokrát, keď sme hrávali proti Komárnu." 

...teraz sa stalo Komárno súčasťou Tvojho života. Avšak nešlo všetko hladko. Zaspomínaj si na základnú časť, najmä na jej prvú polovicu. Nebolo to jednoduché, výsledky spočiatku neprichádzali...

"Je to šport. Raz si hore a raz dole, proste takto to je. A hlavne nejde o život, stále to bude len šport. Aj keď áno, nedarilo sa zo začiatku tak, ako by sme chceli a ako sme si to predstavovali. Bolo to tažké, ale najdôležitejšie je, že sme sa snažili, aby sme to prelomili a to sa aj podarilo. Skôr nás mrzelo o to viac to, že veľa zápasov sme prehrali 3:2, že zápas rozhodla jedna alebo dve chyby." 

Ako sa cítiš v klube a v prostredí na slovensko-maďarskom pohraničí?

"Ja sa citim v Komárne veľmi dobre. Je tu skvelé vedenie, super ľudia a veria nám, to je dôležité. Páči sa mi tu, aj keď veľakrát ma už oslovila staršia generácia, kde bývam, po maďarsky, tak som sa zasmial :-) A povedal im, že neviem, čo hovoria, že musia na mňa po slovensky, ale už sa poznáme, takže už to funguje po slovensky :-) "

Najbližšie nás čaká úradujúci majster z Prievidze. Čo na neho bude platiť a kade by mohla viesť cesta k úspechu?

"Tak Prievidza bude ťažký a nepríjemný súper, ale viem, že na nich máme. Musíme hrať uvoľnene a dodržiavať taktiku, ktorú si nastavíme. Určite to bude skvelý volejbal."

 

Martin, ďakujem za rozhovor a držíme palce v ďalších bojoch!